Skąd się bierze łysienie
Z uwagi na uwarunkowania genetyczne łysieje co trzeci mężczyzna w naszym kraju. Włosy mogą zacząć wypadać już po dwudziestym roku życia, w związku z czym charakterystyczne zakola lub “placki” na głowach panów nie stanowią żadnej rewelacji. Co tu dużo mówić, są po prostu nieestetyczne wizualnie. Niestety, coraz częściej ofiarami łysienia padamy też my – kobiety. Dlaczego tak się dzieje? Czy można temu zapobiec? Doktor Howard Murad odpowiada na te pytania.
Chcąc zapobiec łysieniu a także wzmocnić nasze włosy, powinniśmy przede wszystkim zrozumieć co złego dzieje się ze skórą naszej głowy. Wbrew powszechnemu przekonaniu, to nie tylko czynnik genetyczny czy stany chorobowe powodują, że włosy wypadają niekiedy garściami. Doktor Howard Murad. – profesor Uniwersytetu Kalifornijskiego, dermatolog oraz kosmetolog – wskazuje, iż powody osłabienia lub nawet uśpienia cebulek włosów mogą leżeć w naszym sposobie odżywiania, a także środowisku życia.
Dobra dieta to podstawa
Niedostateczna podaż kompletu aminokwasów w źle skomponowanej diecie wegetariańskiej, przy stosowaniu głodówek, gwałtownym odchudzaniu, a także w przypadku niedożywienia czy nienormalnych nawykach żywieniowych powodują, że organizm, starając się oszczędzać proteiny, przestawia cebulki w fazę uśpienia. Następuje łysienie. telogenowe. Nasilone tracenie włosów pojawia się po dwóch, trzech miesiącach. Są słabo osadzone i wypadają przy czesaniu czy nawet przegarnianiu palcami. Problemy ustępują po przywróceniu diety zawierającej odpowiedni poziom białka. Jeśli to nie wystarcza trzeba rozpatrzyć inne, możliwe powody, jak na przykład niedobory żelaza i związaną z tym anemię, która może wynikać z niedostatecznej podaży tego pierwiastka w pożywieniu, ale także zaburzeń w prawidłowym jego wchłanianiu. To oznacza konieczność badania i odpowiedniego dobrania leków oraz ustawienia diety przez lekarza, ale i tu stymulujące działanie kuracji Dr Murada. pomaga w przyspieszeniu powrotu do normy.
Wpływ środowiska
W naszym otoczeniu jest coraz więcej szkodliwych substancji. Część z nich, jak spaliny, kurz zawierający różne toksyny czy dym oddziałują z zewnątrz, atakując bezpośrednio włosy i skórę. Inne są przyjmowane z pożywieniem zawierającym wiele dodatków chemicznych. Wszystkie razem powodują wzrost zagrożenia ze strony wolnych rodników. Są bardzo aktywne chemiczne i normalnie powstają w ograniczonych ilościach w procesach przemiany materii w każdym zdrowym organizmie. Komórki dysponują środkami chroniącymi przed działaniem wolnych rodników, ale ich rosnące w wyniku zanieczyszczenia środowiska stężenie jest coraz trudniej opanować. Jeśli wewnętrzne mechanizmy ochronne stają się niewydolne niszczące działanie wolnych rodników przyjmuje postać, którą najłatwiej określić, jako przyspieszone starzenie. Można mu przeciwdziałać stosując antyoksydanty. , czyli związki neutralizujące zgubny wpływ wolnych rodników. Dr Murad sięgnął po wyciąg z owocu granatu – przebadane i opatentowane przez siebie źródło bardzo silnych antyoksydantów.