Skutki uboczne stosowania botoksu
Natura stworzyła nas w taki, a nie inny sposób. Rodzimy się, dorastamy, starzejemy i umieramy. Nie wszyscy z nas (dotyczy to również mężczyzn) chcą się pogodzić z koleją rzeczy, jaką jest starzenie i próbują, chociaż wizualnie, zatrzymać czas.
Czym jest botoks
Wielbicieli operacji plastycznych oraz innych zabiegów poprawiających urodę przybywa z każdym dniem. Coraz młodsze pokolenia decydują się na takie rozwiązania. Botoks (nazywany również jadem kiełbasianym), a raczej toksyny botulinowe typu A, w obecnej chwili jest najtańszą powszechnie stosowaną metodą wygładzenia zmarszczek. Iniekcje paraliżują nasze mięśnie w wybranych okolicach. Ale… czasami zakres stosowania rozprzestrzenia się poza wybraną partię mięśniową, powodując przejściowe porażenie mięśni sąsiednich. Opadanie powiek lub lekki paraliż twarzy to najczęstsze tego objawy.
Chwila bólu, a potem…
Najczęstsze objawy niepożądane/skutki uboczne:
- zasinienia w miejscach iniekcji,
- bóle głowy,
- tymczasowe zwiśniecie powiek,
- mdłości i objawy grypopodobne.
To tylko początek trudności, których możecie doświadczyć na drodze do upragnionego wyglądu…
Wystarczy spojrzeć na niektóre celebrytki światowego formatu, które zdecydowały się na długotrwałe zabiegi botoksem. Przyznajcie sami, że twarz jak u porcelanowej lalki nie wygląda zbyt estetycznie, nie mówiąc już o efekcie “kobiety-kota”. We wszystkim trzeba znać umiar.
Najnowsze badania
Ponadto włoscy naukowcy z Instytuty Neurologii odkryli, że toksyna botulinowa może drogą włókien nerwowych docierać do mózgu. Wpływ botoksu na mózg nie jest jeszcze znany, ale nie należy spodziewać się optymistycznych wieści. Zespół naukowców wstrzykiwał go szczurom w kilku miejscach na ciele i mózgu. Po trzech dniach udowodniono ponad wszelką wątpliwość wpływ toksyn o działaniu nie tylko miejscowym.
Z każdym dniem docierają do nas nowe wiadomości, dotyczące skutków ubocznych stosowania botoksu oraz innych „upiększaczy”.
Warto zatem przed zabiegiem zastanowić się czy aby na pewno tego właśnie potrzebujemy, a jeśli tak, to dlaczego? Co spowodowało u nas brak pewności siebie? Przyczynę wszak często możemy odnaleźć nie w lustrze, ale w swojej głowie.